Новини
16 квітня 2025 р.
Президент Центру д.е.н. Ярослав Жаліло взяв участь в експертному обговоренні результатів досліджень щодо системи організації публічної влади та оптимізації адміністративно-територіального устрою у Запорізькій, Харківській та Херсонській областях. Учасники проєкту, який здійснюється групою ГО за підтримки фонду Відродження, презентували дослідження особливостей здійснення публічного управління в умовах воєнного стану на цих територіях та щодо реконфігурації адміністративно-територіального устрою згаданих областей у повоєнний час.
Виступаючи в обговоренні, Ярослав Жаліло звернув увагу на необхідність унормування взаємодії військових адміністрацій населених пунктів з організаціями громадянського суспільства, сформувати методику передачі влади від військових адміністрацій до органів місцевого самоврядування, визначити особливості функціонування прикордонних/прифронтових громад. На його думку, для поствоєнного періоду важливо розробити нові методики оцінки спроможності громад й встановити лаг застосування таких методик - на період базового відновлення та повернення людей.
9 квітня 2025 р.
«Агрокліматична адаптація – новий шанс для відродження реального значення поняття «агропромисловий комплекс». Системний характер кліматично орієнтованих змін в агровиробництві є підґрунтям для залучення широкого кола стейкхолдерів цього процесу. Це, в свою чергу, гарантує широкий мультиплікуючий ефект від впровадження таких заходів для динаміки виробництва і зайнятості». На цьому наголосив президент Центру д.е.н. Ярослав Жаліло, виступаючи на засіданні Сьомого Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, який відбувся 9 квітня в Києві.
У форумі взяли участь понад 50 представників з країн Європи та Азії, посли і представники дипломатичних місій Туркменістану, Литви, Польщі, Естонії, Молдови, Азербайджану, Таджикистану, Європейського Союзу, українські урядовці, науковці, парламентарі та представники місцевої влади Херсонщини.
4 березня 2025 р.
Центр антикризових досліджень як інституційний партнер польського Інституту Східних досліджень – організатора 10-го Європейського Конгресу місцевого самоврядування, провів у рамках Конгресу панельну дискусію «Як ми перетворимо промислову спадщину у сучасний розвиток».
Конгрес відбувся 3-4 березня 2025 року у польському місті Миколайки та зібрав понад 2800 учасників – представників урядів, органів місцевого самоврядування, політиків, експертів, науковців, журналістів, громадських діячів з європейських країн.
13 лютого 2025 р.
Важливим завданням періоду повномасштабної війни є збереження збудованих в ході реформи децентралізації інституційних засад самоврядності. Насамперед це актуально для громад, в яких впроваджено військові адміністрації. Проте об’єктивні обмеження воєнного часу вимагають зміцнення спроможності до самоврядності і громад з діючими ОМС. У цих умовах необхідна цілеспрямована розбудова спеціальних інструментів та інститутів дорадчої демократії, які забезпечуватимуть розширення залученості громадськості до прийняття рішень у сфері публічного адміністрування. Про це йдеться у доповіді Президента Центру антикризових досліджень д.е.н. Ярослава Жаліла та головного консультанта Національного інституту стратегічних досліджень к.п.н. Анатолія Головки «Демократичні інститути для громад з обмеженими можливостями самоврядування». В доповіді досліджено практику функціонування військових адміністрацій населених пунктів у період дії воєнного стану в Україні, запропоновано комплекс цілеспрямованих заходів щодо збереження й зміцнення інституту самоврядності шляхом впровадження практик дорадчої демократії. Підготовку цього дослідження здійснено в межах діяльності Національної платформи стійкості та згуртованості, яка відбувається за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах проєкту «Забезпечення стійкості України в умовах зростання ризиків та наслідків війни».
1 лютого 2025 р.
Центр антикризових досліджень виступить інституційним партнером Фундації Інститут Східних досліджень у проведенні 10-го Конгресу місцевого самоврядування, який відбудеться 3-4 березня 2025 р. у м. Миколайки (Польща) та організує панельну дискусію на тему «Як ми перетворимо промислову спадщину у сучасний розвиток?». Під час дискусії планується обговорити напрями реалізації потенціалу інфраструктури, людського капіталу, промислової культури міст – колишніх потужних промислових центрів у новій якості, аби уникнути занурення цих міст у депресивність та забезпечити відповідний рівень життя мешканців.
21 листопада 2024 р.
Президент Центру д.е.н. Ярослав Жаліло взяв участь у засіданні круглого столу «Участь організацій громадянського суспільства (ОГС) у переговорному процесі щодо вступу України до ЄС: існуючі моделі та досвід інших країн-кандидатів», організованого Центром політико-правових реформ та Українським центром європейської політики. На засіданні відбулась жвава дискусія щодо особливостей залучення українських ОГС до вирішення практичних питань європейської інтеграції у рамках створених робочих груп за напрямками. Розглядався зарубіжний досвід з цього питання. Я.Жаліло, зокрема, наголосив на важливості цілісного механізму, який забезпечуватиме зв’язок між консолідацією інтересів та позицій основних соціальних груп та їх представленістю у переговорному процесі, запропонував бачення функцій ОГС у євроінтеграційному процесі.
16 жовтня 2024 р.
Президент Центру д.е.н. Ярослав Жаліло взяв участь у публічній дискусії на тему: "Львівщина в умовах війни: виклики і джерела стійкості", яка проходила у Львові в рамках роботи Національної платформи стійкості та згуртованості. Учасники дискусії обговорили особливості стратегування стійкості та розвитку регіону в умовах повномасштабної війни, зокрема - в контексті оновлення Стратегії розвитку Львівської області до 2027 року. У своєму виступі Я.Жаліло виклав бачення сучасних підходів до стратегування регіонального та місцевого розвитку з огляду на пріоритетність завдань стійкості, описав завдання, які постають для регіонів і громад в контексті нових викликів для стійкості. На заваршення він наголосив на необхідності доповнення секторального підходу (визначення галузей смарт-спеціалізації) в стратегії фукціональним (визначення специфічних рушіїв економічного розвитку для Львівщини в сучасних умовах). Такими рушіями, на його думку, є: використання потенціалу кордону як «порталу» європейської інтеграції України, включення галузі виробництва будматеріалів до процесів відбудови економіки, розвиток професійно-кваліфікаційної бази для машинобудування, будова переробно-логістичної бази для продовольчого сектору, реалізація завдань справедливої трансформації вугільних регіонів, інтеграція медико-рекреаційного потенціалу регіону у завдання реабілітації ветеранів.
20 липня 2024 р.
Центром підготовлено аналітичну доповідь "Структурні зміни економіки вугільних громад в процесі справедливої трансформації". Доповідь стала результатом дослідження, виконаного в межах проєкту «Нова енергія - сприяння діалогу для сталого розвитку українських вугільних регіонів», який реалізується партнерськими організаціями Germanwatch, Центром екологічних ініціатив «Екодія», Луганським обласним правозахисним центром «Альтернатива» за підтримки Федерального міністерства економіки та захисту клімату Німеччини у співпраці з Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
1 липня 2024 р.
«Потрібна системна політика, зміна моделей розвитку регіонів, залежних від вугільної галузі, створення інвестиційної привабливості… Наша задача – продемонструвати, що ми бачимо, як це може реалізовуватися в країні, що ми відповідальні, що ми зможемо сформувати відповідну модель». Розгорнута розмова експертів Центру д.е.н. Ярослава Жаліла та д.е.н. Олени Снігової щодо перспектив справедливої трансформації вугільних регіонів в Україні.
21 червня 2024 р.
«Наявність значного доступного вугільного потенціалу України обумовлює необхідність включення напряму поширення неенергетичного використання вугілля до політики справедливої трансформації. Збільшення інвестиційної привабливості технологій неенергетичного використання вугілля може стати важливою складовою розбудови економічної спроможності вугільних громад, особливо тих, на чиїй території розташовано шахти з перспективними покладами». Стаття Президента Центру д.е.н. Ярослава Жаліла «Люди, шахти і вугілля. Чому приреченість вугільної промисловості – лиш ілюзія» на веб-порталі РБК-Україна.
10 червня 2024 р.
Центр антикризових досліджень виступить інституційним партнером Фундації Інститут Східних досліджень у проведенні 33-го Економічного форуму, який відбудеться 3-5 червня 2024 р. у м. Карпач та організує панельну дискусію на тему «Just transition of coal communities – searching the new model of local sustainability».
5 червня 2024 р.
Президент Центру д.е.н. Ярослав Жаліло та провідний експерт Центру д.е.н. Олена Снігова взяли участь у записі авторської програми «Регіони у вогні» з Олексієм Буряченком. Тема - Структурні зміни економіки вугільних громад в процесі справедливої трансформації
5 червня 2024 р.
Позиція громадянського суспільства щодо справедливої трансформації вугільних регіонів України
30 квітня 2024 р.
Участь Президента Центру д.е.н. Ярослава Жаліла у програмі «Регіони у вогні» з Олексієм Буряченком. Чому важливо вистояти не лише на полі бою, але й на економічному фронті.
27 березня 2024 р.
27 березня відбулася зустріч громадських організацій, які працюють із вугільними громадами. Під час зустрічі представники громадянського суспільства обговорили співпрацю з формування спільної позиції щодо Державної цільової програми справедливої трансформації вугільних регіонів України на період до 2030 року.
21 березня 2024 р.
Провідний експерт Центру д.е.н. Олена Снігова у складі української делегації взяла участь в роботі X Міжнародного енергетичного форуму BERLIN ENERGY TRANSITION DIALOGUE (BETD) 2024, який проходив 18-21 березня 2024 р. у м. Берлін (Німеччина).
5 березня 2024 р
Провідний експерт Центру д.е.н. Олена Снігова взяла участь в роботі 9-го Європейського Конгресу місцевого самоврядування, на якому здійснювала модерування дискусійної панелі «Малі та середні міські території: як забезпечити справедливу трансформацію?». Конгрес відбувся у м.Миколайки (Польща)
20 лютого 2024 р.
Коментар Президента Центру д.е.н. Ярослава Жаліла електронному виданню Delo.UA: "Україна стоїть на порозі торговельної війни з Польщею, і її в жодному разі не можна допускати. Кожна з хвиль розширення Євросоюзу викликає структурну трансформацію в кожній з пов'язаних галузей, і інтеграція України призведе до болючих змін як в Україні, так і в європейських країнах. Але це не має відбуватись через заборони або блокування кордонів воюючої країни, яка через цей кордон забезпечує себе великою кількістю критично важливих товарів"
28 січня 2024 р.
Коментар Президента Центру д.е.н. Ярослава Жаліла електронному виданню Знай.UA: «Курс долара в лютому багато в чому залежатиме від розблокування Україною отримання міжнародної фінансової допомоги, а також фактичних надходжень. Негативний сценарій може розвинутись, якщо допомога затримуватиметься.»
25 січня 2024 р.
Центр антикризових досліджень в рамках програми ГО «Екодія» бере участь в Адвокації структурних змін економіки вугільних громад в процесі справедливої трансформації. Центр проаналізує наявну законодавчу та нормативно-правову базу, яка стосується реалізації завдань справедливої трансформації вугільних громад. Робота допоможе зрозуміти, що у законодавстві заважає структурним змінам в економіці громад та що варто змінити, аби створити нові можливості для справедливої трансформації. За результатами буде підготовлено рекомендації для національної та місцевої влади, а також матеріали для ЗМІ.
20 січня 2024 р.
Стаття провідного експерта Центру д.е.н. Олени Снігової у виданні «Дзеркало тижня» «На шляху декарбонізації успіх гарантує поєднання креативності з технологічними рішеннями»
12 січня 2024 р.
Провідний експерт Центру д.е.н. Олена Снігова взяла участь онлайн в І-ій Міжнародній науковій конференції «Współczesne wyzwania i zagrożenia bezpieczeństwa. Zarządanie kryzysowe - infrastruktura krytyczna - ochrona ludności», яка проходила у м. Хелм, Республіка Польща, з доповіддю «Sprawiedliwa transformacja regionów węglowych: strategiczne planowanie w warunkach kryzysu energetycznego».
11 грудня 2023 р.
Коментар Президента Центру д.е.н. Ярослава Жаліла електронному виданню 24 Канал: «Продовольчий сектор економіки функціонує в потужному режимі і фактично повною мірою задовольняє попит на основні харчові продукти»
8 грудня 2023 р.
Провідний експерт Центру д.е.н. Олена Снігова взяла участь онлайн в Міжнародній науковій конференції «Ekonomiczne, finansowe i społeczne problemy Fali Renowacji», яка проходила у межах форуму «ІІ Forum Green Region. Ekonomiczne, finansowe i społeczne problemy Fali Renowacji» у м. Вроцлав, Республіка Польща, з доповіддю «Sprawiedliwa transformacja regionów węglowych Ukrainy: bezpieczna droga do przeprowadzenia odnowy i transformacji na szlaku do UE»
28 листопада 2024 р.
Провідний експерт Центру д.е.н. Олена Снігова взяла участь у щорічній зустрічі «Ініціативи для вугільних регіонів з перехідною економікою на Західних Балканах та в Україні». Подія проходила 27 та 28 листопада 2023 р. у м. Брюссель.
16 листопад 2023 р.
Провідний експерт Центру д.е.н. Олена Снігова взяла участь онлайн в Міжнародній науковій конференції „Ekonomia Społeczna 2023. Usługi społeczne wobec wyzwań społeczno-gospodarczych”, яка проходила в on-line форматі у м. Краков, Республіка Польща з доповіддю «Rola odpowiedzialności społecznej biznesu w procesie transformacji sprawiedliwej regionów węglowych»
22 жовтня 2023 р.
Коментар Президента Центру д.е.н. Ярослава Жаліла електронному виданню Apostrophe.ua: "Я впевнений, що якщо наші співгромадяни, які зараз перебувають за кордоном, зрозуміють, що зможуть знайти в Україні роботу за нормальну зарплату, причому офіційну, то багато хто охоче повернеться”
10 жовтня 2023 р.
Стаття провідного експерта Центру д.е.н. Олени Снігової у виданні «Дзеркало тижня» «Справедлива трансформація і вугільна промисловість: європейські тренди та українські реалії»
9 жовтня 2023 р.
Позиція провідного експерта Центру д.е.н. Олени Снігової: «Для України значимість стратегічного планування промислового розвитку зростає та набуває нової вагомості в економічному житті країни. Тривають зміни економічної моделі світової економіки (зміни технологічних укладів, декарбонізації економічної діяльності) та зміцнюються перспективи інтеграції країни в загальноєвропейський економічний простір».
2 березня 2023 р.
Провідний експерт Центру д.е.н. Олена Снігова взяла участь онлайн в Міжнародній науковій конференції «Zrównoważony rozwój sektora energetycznego i transportu w Polsce», яка проходила у гібридному форматі у межах форуму «Forum Green Region. Zielona transfomacja sektora energetycznego i transportu w Polsce. Wyzwania dla jednostek samorządu terytotialnego» у м. Вроцлав, Республіка Польща з доповіддю: «Sprawiedliwa entrgetyczna transformacja: praktyczne doświadczenia regionów węglowych Ukrainy»
16 вересня 2022 р.
Коментар Президента Центру д.е.н. Ярослава Жаліла електронному виданню Glavcom.ua: «Захід зараз дає нам те, що у нього є – нове озброєння тільки починає вироблятися. Країни світу, побачивши, що відбувається в Україні, зрозуміють, що епоха великих війн тільки починається. Це, звісно, стимулюватиме економіку. А коли Україна увійде до режиму післявоєнного відновлення – це стане ще суттєвішим стимулятором для… економік країн, які захочуть брати участь у відновленні нашої держави»